Szkaplerz karmelitański

Jest to znak wyrażający macierzyńską miłość Maryi oraz nasze przyjęcie i odwzajemnienie tej miłości.

Pierwotnie to szata wierzchnia, którą zakonnicy przywdziewali na habit zakonny w czasie ręcznej pracy. Osoby świeckie przyjmują szkaplerz w postaci dwóch prostokątnych kawałków materiału połączonych tasiemką oraz opadających na piersi i plecy. Istnieje także forma medalika szkaplerznego.

Podstawą nabożeństwa szkaplerznego jest potwierdzone przez Kościół objawienie z 1251 r., dane św. Szymonowi Stock, dzięki któremu szkaplerz stał się znakiem matczynej opieki Maryi wstawiającej się za nami przed Bogiem w kwestii naszego wiecznego zbawienia. Szkaplerz wyraża pragnienie naśladowania Maryi, Jej stylu życia i cnót, szczególnie cnoty czystości przeżywanej według własnego stanu.

W naszym sanktuarium można przyjąć szkaplerz karmelitański grupowo lub indywidualnie, po zgłoszeniu się na furtę lub u ojca (brata) przewodnika lub w Kaplicy Pojednania u spowiednika.

Aby przyjąć indywidualnie szkaplerz św. w naszym sanktuarium, prosimy wezwać kapłana (dzwonek w kaplicy pojednania, jak na wezwanie spowiednika):

w dni powszednie 6.30-12.00 i 15.00-18.00,
w niedzielę 6.30-14.00 i 16.00-18.00.

Szkaplerz można nabyć w księgarni Karmelitana przy sanktuarium lub na furcie klasztornej, gdy księgarnia jest zamknięta.

Informacje o szkaplerzu podane są w gablocie kościelnej i na folderach. Istnieje też Bractwo Szkaplerzne spotykające się co miesiąc.

Więcej na: www.szkaplerz.pl oraz na Fb www.facebook.com/szkaplerzkarmelitanski

130.jpg

Warto zobaczyć