Ogłoszenia duszpasterskie

5 Niedziela zwykła 7 II 2016

 1. Obchodzimy jutro w Kościele, we wspomnienie św. Józefiny Bakhity Światowy dzień modlitw, refleksji i działania przeciw handlowi ludźmi.

2. Zapraszamy dziś o godz. 16.30 na nieszpory.

3. Najbliższa środa – to Środa Popielcowa, rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Wielki Post - czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Powstrzymajmy się też w tym świętym okresie od tego wszystkiego co nam przeszkadza zbliżyć się do Boga.

4. Właściwemu przeżyciu tego czasu służą również tradycyjne nabożeństwa wielkopostne, które w naszym kościele są sprawowane:

+ Gorzkie żale z kazanie pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00.

+ Droga krzyżowa – w piątki o godz. 16.30 oraz w niedziele o 15.30.

5. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły oznacza to, że w ciągu dnia możemy spożyć wyłącznie jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa niepełne), jak i powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych. Post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia. Obowiązek postu ilościowego i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych nie dotyczy osób chorych.

6. We Środę Popielcową poświęcamy popiół i nakładamy go na głowy jako znak ku nawróceniu i pokucie za nasze grzechy. Msze święte jak w dzień powszedni z dodatkową Eucharystią o godz. 10.00. Po Mszy św. o godz. 17.00 odmówimy modlitwy kolejnego dnia nowenny do św. Józefa.

7. We czwartek, 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, będziemy obchodzić Światowy Dzień Chorego. Zapraszamy wszystkich chorych i osoby w podeszłym wieku na Mszę św. o godz. 17.00. Podczas Mszy św. będzie możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych. Prosimy o umożliwienie przybycia tym osobom do świątyni.

8. W niedzielę, 14 lutego obchodzimy święto Świętych Cyryla i Metodego. W 1980 r. bł. Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy. Jest to Dzień modlitwy za Narody Słowiańskie. W tym dniu wspominamy również św. Walentego-patrona zakochanych

9. Za tydzień – szósta niedziela w ciągu roku i rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu.

10. Zachęcamy do adoracji Jezusa Eucharystycznego w kaplicy św. Jana od Krzyża w każdą niedzielę od godz. 7.00 do 16.30.

11 Dyrektor szkoły podstawowej w Czernej zaprasza wszystkich zainteresowanych dobrem szkoły, o przybycie w dniu 11 lutego na spotkanie z p. Burmistrzem gminy, które odbędzie się w szkole o godz. 18.00.

4 Niedziela zwykła - 31 I 2016

 

1. W dzisiejszą niedzielną obchodzimy Światowy Dzień Trędowatych. To szczególna okazja, by pomodlić się za cierpiących na tę straszliwą chorobę, za tych, którzy im spieszą z pomocą, a także za wszystkich chorych, opuszczonych i wykluczonych.

2. We wtorek będziemy obchodzić Święto Ofiarowania Pańskiego, które przenosi nas ponownie w klimat Narodzenia Pańskiego. Msze św. w tym dniu w godzinach 6.30, 7.15, 10.00, 17.00. Poświęcenie świec na każdej Mszy św.

3. Święto Ofiarowania Pańskiego to zarazem Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Otoczmy więc naszą modlitwą tych, którzy przez składane śluby zakonne czy inne zobowiązania pragną całkowicie ofiarować swoje życie Panu Bogu, żyjąc według rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Tego dnia zakończy się również przeżywany od listopada 2014 r. Rok Życia Konsekrowanego, podczas którego próbowaliśmy poznawać piękno i radość tej formy życia całkowicie oddanego Panu Bogu.

4. Zapraszamy dziś o godz. 16.30 na nieszpory.

5. Trwa nowenna przed uroczystością św. Józefa. W każdą środę zapraszamy na Mszę świętą z kazaniem na godzinę 17.00. Przed Mszą św. można składać na kartkach prośby i podziękowania do świętego Józefa, które przedstawiamy w czasie nowenny.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź pierwszo-piątkowa od godz. 16.30.

6. 6 lutego, w I-szą sobotę miesiąca, zapraszamy do naszego sanktuarium na kolejne czuwanie modlitewne, wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi wyrządzone zniewagi. Rozpocznie się ono Eucharystią o godzinie 17.00, a zakończy się apelem maryjnym około godziny 21.00. Dokładniejsze informacje podane są na plakacie.

7. Zmiana tajemnic Żywego Różańca odbędzie się w pierwszą sobotę miesiąca 6 lutego po Mszy św. o godz. 6.30 w kaplicy św. Rafała.

W tym tygodniu patronują nam:

 

• 3 II św. Błażej, biskup Sebasty w Armenii, męczennik IV wieku

• 5 II – św. Agata, dziewica i męczennica,

• 6 II – św. Paweł Mika i jego Towarzysze, pierwsi męczennicy japońscy z XVI wieku.

 

8. Sakrament pokuty i pojednania jest sprawowany codziennie od godz. 6.30 do 18.00; z przerwą w niedziele od 14.00 do 16.00, a w dni powszednie z przerwą od 12.00 do 15.00.

9. Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych organizuje wyjazd na Słowację na narty ewentualnie  ciepłe źródła w dniu 20 lutego 2016 r. Zapisy u sołtysa, tel kontaktowy (12) 282 28 86, lub 696 48 99 41

 

3 Niedziela zwykła - 24 I 2016 r.

 1. Jutro 25 I świętem nawrócenia św. Pawła zakończymy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

2. Dziś o godz. 16.30 zapraszamy na nieszpory

3. We wtorek, w liturgiczne wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa, przeżywać będziemy Dzień Islamu. Módlmy się w intencji wyznawców tej religii, z którymi łączy nas postać ojca wiary – Abrahama. Prośmy szczególnie, aby religii nie wykorzystywano instrumentalnie i z jej powodu nie dochodziło do prześladowań, gwałtów i przemocy.

4. Trwa nowenna przed uroczystością św. Józefa. W każdą środę zapraszamy na Mszę św. o godz. 17.00. Przed Mszą można składać na kartkach prośby i podziękowania do św. Józefa, które przedstawiamy w czasie nowenny.

5. Zachęcamy do adoracji Jezusa Eucharystycznego w kaplicy św. Jana od Krzyża w każdą niedzielę od godz. 7.00 do 16.00. Z kolei o godz. 15.00 odmawiamy w tej kaplicy koronkę do Bożego Miłosierdzia.

6. Sakrament pokuty i pojednania jest sprawowany codziennie od godz. 6.30 do 18.00; z przerwą w niedziele od 14.00 do 16.00, a w dni powszednie z przerwą od 12.00 do 15.00.

7. W naszej księgarni Karmelitana do nabycia książka o. Jakobina Filka pod tytułem „Katakumby dwudziestego wieku”. Książka opisuje dramatyczne przeżycia naszego ojca wywiezionego na Syberię w czasie wojny, oraz pracę duszpasterską po wojnie na wileńszczyźnie. O. Jakobin pochowany na naszym przyklasztornym cmentarzu to piękna postać karmelu polskiego. Zachęcamy do nabycia pozycji.

8. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • we wtorek, 26 I – św. biskupi Tymoteusz i Tytus

• we środę 27 I – bł. Jerzy Matulewicz, biskup wileński i odnowiciel Zakonu Marianów, którego życiowym mottem były słowa: „We wszystkim szukać Boga, wszystko czynić na większą chwałę Bożą, we wszystko wnosić ducha Bożego, wszystko przepajać duchem Bożym”

• we czwartek, 28 I - św. Tomasz z Akwinu, Doktor Kościoła i jeden z najwybitniejszych myślicieli w dziejach chrześcijaństwa

2 Niedziela zwykła - 17 I 2016 r.

 1. Przeżywamy dziś drugą niedzielę w ciągu roku. Choć w naszych kościołach nie milkną kolędy, to jednak w liturgii wkraczamy w czas, w którym przypatrujemy się początkom życia publicznego Pana Jezusa. Ukazuje nam ono, jak mamy żyć, aby nie tylko słowem, lecz także postawą i czynem wyrażać naszą wiarę.

2. Dzisiaj z okazji rocznicy Powstania Styczniowego do naszego sanktuarium przybędzie Pielgrzymka Ludzi Pracy. Uroczysta Msza św. będzie odprawiona o godz. 11.00.

3. Zapraszamy dzisiaj, w trzecią niedzielę miesiąca, o godz. 16.00 na nabożeństwo ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Podczas nabożeństwa będzie można przyjąć szkaplerz.

4. Dziś obchodzimy w Kościele Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Wiele osób, także z naszych rodzin cierpi z powodu emigracyjnej tułaczki swoich bliskich. A ci, którzy opuścili ojczysty kraj i rodzinny dom w poszukiwaniu lepszego życia, odczuwają tęsknotę za bliskimi.

5. Dzisiaj obchodzimy również Dzień Judaizmu.

6. Jutro, 18 stycznia, rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Niech nasze modlitwy i czyny będą ożywione tą intencją o zjednoczenie chrześcijan.

7. W najbliższą środę rozpoczynamy nowennę przed uroczystością św. Józefa. W każdą środę zapraszamy na Mszę świętą z kazaniem na godzinę 17.00. Przed Mszą św. można składać na kartkach prośby i podziękowania do świętego Józefa, które przedstawiamy w czasie nowenny.

8. W tym tygodniu patronują nam: 

 

• We wtorek 19 I – św. Józef Sebastian Pelczar, biskup przemyski, który z wielką gorliwością i troską realizował program podniesienia wiedzy, wiary i ducha wśród wiernych i duchowieństwa swojej diecezji; jest założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek);

• We czwartek 21 I, św. Agnieszka,  dziewica i męczennica, która jako 12-letnia dziewczynka poniosła śmierć za Domicjana około 305 roku;

Niedziela Chrztu Pańskiego - 10 I 2016

 1. Dzisiejsza niedziela kończy Okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w litur­gii rozpoczyna się tak zwany Okres zwykły. Jednak tradycyjnie przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej. Na początku dzisiejszych Mszy Świętych błogosławimy wodę, by przypomnieć sobie moment naszego chrztu i uświadomić sobie jego wartość i znaczenie.

2. Zapraszamy dziś o godz. 16.30 na nieszpory, a w przyszłą, trzecią niedzielę miesiąca na nabożeństwo szkaplerzne.

3. We środę, 20 stycznia, rozpoczniemy nowennę przed uroczystością św. Józefa. „Pragnęłabym wszystkich pociągnąć do pobożnej czci św. Józefa, wiedząc z długoletniego doświadczenia, jak wielkie dobra może On wyjednać nam u Boga” - pisała św. Teresa od Jezusa. Zapraszamy w każdą środę na Mszę świętą z kazaniem na godzinę 17.00. Po Eucharystii będziemy odczytywali prośby i podziękowania składane do świętego Oblubieńca Maryi.

4. W niedzielę 17 stycznia stycznia obchodzimy w Polsce, po raz kolejny Dzień Judaizmu. Jest on jedną z dróg wzajemnego zrozumienia i poszanowania.

5. Od 18 do 25 stycznia w całym Kościele będzie trwał Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W to wielkie nawoływanie Kościoła do jedności włączmy także nasze osobiste modlitwy. Niech będą one skromnym wkładem w dzieło ekumenizmu.

6. W przyszłą niedzielę, 17 stycznia, z okazji rocznicy Powstania Styczniowego do naszego sanktuarium przybędzie Pielgrzymka Ludzi Pracy. Uroczysta Msza św. będzie odprawiona o godz. 11.00.

7. Zachęcamy do adoracji Jezusa Eucharystycznego w kaplicy św. Jana od Krzyża w każdą niedzielę od godz. 7.00 do 16.30. O godz. 15.00 w każdą niedzielę w tej kaplicy odmawiamy koronkę do miłosierdzia Bożego.

2 Niedziela po Narodzeniu Pańskim - 3 I 2016

 1. Dzisiaj o godz. 16.00 odbędzie się w naszym kościele charytatywny koncert kolęd w trakcie którego będą zbierane ofiary na leczenie ciężko chorego Krzysia. Serdecznie zapraszamy.

2. W środę, 6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana w naszej tradycji Świętem Trzech Króli. W naszym sanktuarium porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę. Uroczystość ta należy do tak zwanych świąt nakaza­nych. Zobowiązuje nas więc do udziału w Eucharystii. Podczas każdej Mszy św. poświęcimy kadzidło i kredę do oznaczenia drzwi naszych mieszkań. W tym dniu księgarnia Karmelitana będzie nieczynna.

3. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.

4. Zachęcamy do adoracji Jezusa Eucharystycznego w kaplicy św. Jana od Krzyża w każdą niedzielę od godz. 7.00 do 16.30. O godz. 15.00 w każdą niedzielę w tej kaplicy odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego z racji przypadającego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. 

5. Zachęcamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika „Głos Karmelu”.

6. Sołtys wsi Czerna wraz ze Stowarzyszeniem Społecznym, KGW, OSP, Szkołą Podstawową  oraz Radą Rodziców mają zaszczyt zaprosić mieszkańców Czernej i domów spod Nowej Góry  na Spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w dniu 6 stycznia o godzinie 15.00  w remizie OSP Czerna

121.jpg

Warto zobaczyć