Niedziela Podwyższenia Krzyża św. - 14 IX 2014

1. Czerwony kolor szat liturgicznych wskazuje nam, obchodzimy dzisiaj święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to jedno ze świąt, które swoją rangą przewyższają niedziele w ciągu roku i są obchodzone również wtedy, gdy wypadają w niedzielę. Są to święta, podczas których wspominamy szczególnie ważne wydarzenia z naszej historii zbawienia. O godz. 15.30 zapraszamy dzisiaj na Drogę Krzyżową. Rozpoczynamy w kościele.

 

2. Dzisiaj rozpoczynamy w Polsce Tydzień Wychowania, który będziemy przeżywać pod hasłem: „Wychowywać do Prawdy”.Oby ten czas budził u wszystkich poczucie odpowiedzialności za kształtowanie umysłów i serc młodych ludzi w prawdzie.

3. Jutro obchodzimy  wspomnienie MB Bolesnej. Chcemy sobie uświadomić cierpienia jakich doznała MB z czasie męki Chrystusa, z którym była doskonale zjednoczona.

4. W przyszłą, trzecią niedzielę miesiąca, zapraszamy o godz. 16.00 na nabożeństwo szkaplerzne.

5. We środę, 17 września; rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy o wszystkich zamordowanych i poległych w obronie Ojczyzny na Wschodzie.

6. We czwartek, 18 września, przypada święto św. Stanisława Kostki. Zapraszamy dzieci i młodzież na wspólną modlitwę w ich intencji o godz. 18.00.

7. W piątek, 19.09 o godz. 14.00, odbędą się w naszym klasztorze obłóczynyczterech braci, którzy rozpoczną roczny nowicjat. Prosimy serdecznie o modlitwę w ich intencji.

8. W sobotę, 20 września podczas Mszy św. o godz. 11.00, bracia nowicjusze Piotr i Mariusz złożą pierwsze śluby zakonne. Ich również polecamy Waszym modlitwom.

9. W niedzielę, za tydzień przypada rocznica poświęcenia naszej czerneńskiej świątyni, której dokonano w 1640 roku. W ten dzień będziemy dziękować Panu Bogu za wybranie tego miejsca, za ten kościół, oraz modlić się za fundatorkę Agnieszkę Firlejową i za wszystkich dobroczyńców tej świątyni żyjących i zmarłych.

10. Od 15 września w dni powszednie nie będzie apelu maryjnego o godz. 20.00. Apel maryjny będzie w niedziele o 20.00 ale tylko do końca miesiąca września.

11. Już dziś informujemy, że od 1 października przejdziemy na zimowy porządek nabożeństw. Msza św. wieczorna w dni powszednie będzie odprawiana o godz. 17.00. Porządek Mszy św. niedzielnych pozostaje bez zmian. Zasłonięcie obrazu MB szkaplerznej będzie przez cały październik bezpośrednio po Mszy św. wieczornej.

12. Rozpoczęliśmy w zeszłym tygodniu prace przy odnowie placu kościelnego. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

13. Przy furcie klasztornej działa punkt informacyjno – konsultacyjny dla osób i rodzin z problemami uzależnień. Punkt jest czynny w każdą niedzielę w godz. od 10.00 do 13.00.

14. W tym roku mija 11 lat od śmierci o Cherubina Pikonia OCD, osoby bardzo popularnej i związanej z klasztorem w Czernej, założyciela instytutu świeckiego "Elianum". W księgarni można nabyć książkę biograficzną o naszym świątobliwym karmelicie.

 

XXIII Niedziela Zwykła - 7 IXI 2014

1. Jutro 8 września przypada jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. W naszej polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Siewnej. Polecając Bożej opatrzności, za przyczyną i wstawiennictwem Matki Bożej, przyszłoroczne plony pamiętajmy, że i my jesteśmy „uprawną rolą”, na którą pada ziarno słowa Bożego.

2. Zapraszamy dzisiaj o godz. 16.30 na nieszpory.

3. W piątek 12 września obchodzimy wspomnienie Najświętszego imienia Maryi. Święto to obchodzono początkowo w Hiszpanii, a po zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 r. papież Innocenty XI rozszerzył ten obchód na cały Kościół.

4. W sobotę 13 września wspominamy św. Jana Chryzostoma biskupa i doktora Kościoła. Ze względu na zdolności oratorskie i pojednawcze nadano mu przydomek „Chryzostom”, czyli „Złotousty”.

5. W przyszłą, niedzielę 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego.Chlubimy się krzyżem naszego Pana Jezusa Chrystusa. W nim jest nasze zbawienie, życie i zmartwychwstanie. W tym dniu zapraszamy na Drogę Krzyżową na wzgórzu o godz. 15.30. Rozpoczniemy ją w kościele. Po Mszy św. o godz. 17.00 uczcimy przez ucałowanie relikwie Krzyża Świętego.

6. Zachęcamy do adoracji Jezusa Eucharystycznego w kaplicy św. Jana od Krzyża w każdą niedzielę od godz. 7.00 do 16.00.

7. Przy furcie klasztornej działa punkt informacyjno – konsultacyjny dla osób i rodzin z problemami uzależnień. Punkt jest czynny w każdą niedzielę w godz. od 10.00 do 13.00.

8. Zarząd Krzeszowickiego Towarzystwa Pszczelarskiego „BARĆ” zaprasza na III Krzeszowickie Miodobranie, czyli Święto Miodu i Pszczoły. Festyn odbędzie się w sobotę i niedzielę 13/14 września w godz. 8.00-18.00 na płycie krzeszowickiego rynku. W programie: kiermasz pszczelarski, degustacja miodów pszczelich, pokaz techniki lania świec i miodobrania, prezentacja smakołyków regionalnych z dodatkiem miodu i produktów zielarskich. Będzie miała także miejsce wystawa rękodzieła ludowego i rzemiosła artystycznego, a także pokaz gołębi pocztowych.

Kalendarz liturgiczny

Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego,

Św. Roberta Bellarmina

świętego Alberta Jerozolimskiego, biskupa i prawodawcy Karmelu

17 września 2014 r.

Sentencja na dziś

Żadne ludzkie serce nie przeżyło takiej ciemnej nocy jak Syn Boży w Getsemani i na Golgocie. Żaden umysł ludzki nie może zgłębić niepojętej tajemnicy opuszczenia konającego Syna Człowieczego. Lecz Jezus może udzielić duszom wybranym czegoś z tej wewnętrznej goryczy. Jest ona udziałem Jego najwierniejszych przyjaciół, ostatnią próbą ich miłości. Jeśli nie cofną się w przestrachu, lecz pozwolą się wprowadzić w tę ciemną noc, stanie się ona dla nich przewodnikiem.

(święta Teresa Benedykta od Krzyża)

Czytanie na dziś

41.jpg

Warto zobaczyć