Diakonia muzyczna "Mariam"

Diakonia muzyczna „Mariam” zrodziła się przy Wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym działającej przy sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej. Wspólnota ta podjęła myśl przygotowania i poprowadzenia pięciu czuwań maryjnych w pierwsze soboty miesiąca. Wtedy właśnie wyłoniła się diakonia muzyczna składająca się z członków Wspólnoty i z ludzi spoza niej.

Plan owych czuwań wynikł jako próba spełnienia próśb Maryi przedstawionych w Fatimie, co do sposobu odprawiania Nabożeństwa Pie rwszych Sobót Miesiąca. Był on oparty na schemacie, w którym pierwsze litery poszczególnych części tworzyły imię Maryi w brzmieniu przedstawionym przez świętego Mateusza (Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? – 13,55): Msza święta, Aklamacja (modlitwa uwielbienia), Różaniec, Ikona (konferencja ukazująca daną prawdę maryjną), Adoracja Jezusa Hostii, Medytacja (15 minut rozważań nad zbawieniem). Stąd też zostało wzięte imię diakonii – „Mariam”.

Dniem narodzin można by nazwać dzień 1 XII 2007, ponieważ wtedy odbyło się pierwsze czuwanie animowane muzycznie przez diakonię. Jej „chrzciny”, czyli błogosławieństwo udzielone przez Kościół i nadanie imienia „Mariam”, dokonały się po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego czyli we wspomnienie Maryi Matki Kościoła, tj. 12 maja 2008 roku.

Pan Jezus Wciąż nas posyła

Oprócz pełnienia posługi w czerneńskim Sanktuarium, przygotowujemy oprawę muzyczną liturgii Mszy Świętych dla Wspólnoty AA “Nowa Droga” w Krzeszowicach. Spotkania z członkami tej Wspólnoty są dla nas zawsze głębokim przeżyciem, pełnym wzruszenia i podziwu dla Miłości Boga do nas, Jego dzieci.

Czasami Duch popycha nas do robienia rzeczy “ekscentrycznych”, jak to miało miejsce w lutym 2017 roku. Wtedy to udaliśmy się z Kolędą do Domu Dziecka im. Św. Jana Pawła II w Chrzanowie prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek. Wraz z dziećmi i siostrami spędziliśmy niezapomniane chwile na wspólnym śpiewaniu i zabawie.

Wszystkim naszym braciom i siostrom składamy gorące Bóg zapłać za spędzony razem czas!

Jeżeli pragniesz spotkać się z nami lub razem z nami pracować, zapraszamy we wtorki.

Spotkania rozpoczynają się wieczorną Eucharystią w naszym klasztorze, po niej zwykle zostajemy w kościele na krótką Adorację Najświętszego Sakramentu. Po modlitwie udajemy się na próbę-te trwają średnio 2-3 godziny.


Odpowiedzialny:

o. Rafał Prusko OCD