Powołania

Poszukiwanie własnego DOMU i życie w nim

Myślisz, że KARMEL może być Twoim nowym domem?

Odnaleźć swoje miejsce na tym świecie, odnaleźć swój DOM – to odnaleźć szczęście i odkryć swoje powołanie.

Jeśli szukasz – będziesz potrzebował pomocy. Tę pomoc w wędrowaniu chcę Ci dzisiaj zaproponować. Jeśli potrzebujesz się zatrzymać (odpoczynek), zapytać o drogę (rozmowa), dowiedzieć się o różnych szlakach (lektura), wziąć do ręki mapę (Pismo Święte) i posilić się na wędrowanie (modlitwa) to w Karmelu znajdziesz to wszystko. Zapraszam Cię na comiesięczne Dni skupienia. Naszymi miejscami postoju są klasztory w Czernej, Lublinie, Przemyślu i Krakowie. Jeśli nie możesz się zatrzymać na kilka dni, zatrzymaj się choćby na chwilę lub zadzwoń, by zapytać o dalszą drogę. Jezus nie chce byśmy wędrowali sami, jedni dla drugich mamy być sobie pomocą.

Droga nie zawsze jest prosta i krótka. Potrzebujesz wytrwałości i pokrzepienia. Ale któregoś dnia odnajdziesz swój DOM na tym świecie. Jeśli będzie nim Zakon Karmelitów Bosych będziesz mógł w nim zamieszkać.

parallax background
 • Postulat

  To czas przeprowadzki, z dotychczasowego życia, do życia w Zakonie. Trwa jeden rok.

  Powołania
 • Obłóczyny

  To moment przyjecia domowej szaty – habitu Najświetszej Maryi Panny z Góry Karmel.

  Powołania
 • Nowicjat

  To czas uczenia się zwyczajów DOMU (zakonu), poznawania przodków (świętych karmelitańskich), nawiązywania więzi z domownikami (Braćmi i Siostrami). Trwa jeden rok. Wieńczą go pierwsze śluby zakonne, które będą odnawiane każdego roku.

  Powołania
 • Pierwsze śluby

  To decyzja przynależenia do Rodziny Braci Bosych na czas próbny i wybór karmelitańskiego stylu życia w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie. Decyzja ta będzie ponawiana każdego roku.

  Powołania
 • Juniorat/Studentat

  To czas przygotowania się do służby. Jeśli masz być kapłanem rozpoczniesz sześcioletnie studia z filozofii i teologii. Jeśli masz pozostać bratem zaczniesz pełnić rozmaite posługi w DOMU: w kuchni, w bibliotece, w infirmerii, na furcie… Po pięciu latach nastąpi decydujący moment - śluby wieczyste – wybór zamieszaknia w DOMU na zawsze. Rok później, ci którzy przygotowywali się do kapłaństwa przyjmą święcenia prezbiteratu.

  Powołania
 • Śluby wieczyste

  To publiczne i uroczyste „tak” wypowiedziane na zawsze Bogu i Rodzinie zakonnej.

  Powołania
 • Święcenia kapłańskie

  To sakrament służby: dar do rozdawania Chrystusowych gestów (sakramentów) i Jego słowa.

  Powołania
Kolejne lata Twojego życia będzie wypełniała służba, troska o domowników i przyjaźń z nimi oraz radość z własnego DOMU na tym świecie.
Może i Ciebie Jezus wzywa do tej Rodziny, do tego DOMU? Jeśli jeszcze nie wiesz: przyjedź, zobacz, zapytaj. Do zobaczenia!