Małymi kroczkami…. KDM 2018

Walka o pokój serca

Małymi kroczkami zbliżają się kolejne (czternaste już) Karmelitańskie Dni Młodych. Tym razem odbędą się one w dniach od 26 do 29 lipca, jak zwykle w Czernej.  Hasło spotkania zostało ujęte słowami: „Walka o pokój serca”. Będziemy poznawali, czym jest chrystusowy pokój serca, na czym polega, jak go uzyskać i jak zachować. Jednocześnie będziemy demaskowali stany fałszywego pokoju, który pochodzi m.in. z bagatelizowania grzechów czy skupieniu na sobie samym. W tym roku przewodniczką będzie nam św. Teresa od Jezusa. To właśnie ona, nauczona doświadczeniem wskazuje na trzech nieprzyjaciół, którzy mydlą oczy swoim ofiarom podstępnymi namowami. Tymi nieprzyjaciółmi są: szatan, świat i ciało. Życie według tego, co proponują daje poczucie błogości, pokoju, który jednak nie ma nic wspólnego z pokojem dawanym przez Boga tym, którzy są Mu posłuszni.

Podczas 14 KDM-u będziemy uczestniczyli w konferencjach ukazujących ten wewnętrzny dysonans, a także wysłuchamy świadectwa osoby, która doświadczyła iluzji trzech nie-przyjaciół. Zobaczymy na własne oczy walkę duchową, ukazaną w pantomimie grupy GT Cordis, weźmiemy udział w serii warsztatów poświęconych tegorocznej tematyce. W przygotowaniu są m.in. warsztaty: walki duchowej, rozeznawania duchowego, modlitwy karmelitańskiej, a także: biblijny, pustelniczy, taneczny, fotograficzny itd.

KDM mają charakter modlitewno-warsztatowy. Są formą rekolekcji przeżywanych w formie zaktywizowanej, która pomaga dodatkowo przyswoić i przeżyć proponowane treści. Nie zabraknie czasu na osobistą modlitwę, a także czasu na modlitwę wspólnotową. Będziemy uczyć się modlitwy mistyków Karmelu, weźmiemy udział we wspólnej liturgii godzin, w wieczornych adoracjach Najświętszego Sakramentu. W planie ponadto Procesja Światła – stały element Karmelitańskich Dni Młodych i oczywiście codzienna Eucharystia przy muzycznej oprawie Marii Ziółkowskiej Krawczyk wraz ze scholą. Szczególnym karmelitańskim rysem będą bloki ciszy  – czas milczenia zaproponowany po to, aby słuchać Boga.

Karmelitańskie Dni Młodych odbywają się od lat w Czernej, przy klasztorze Braci Bosych Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Karmelitów Bosych). Mają zatem szczególny maryjny rys. Choć Maryja nie jest na nich protagonistką pojawia się, jak na weselu w Kanie: subtelnie i aktywnie. Nie zabraknie maryjnych akcentów. Tego roku Maryja będzie nam przewodziła, jako Stella maris – Gwiazda morza, Ta która wskazuje bezpieczny port, port pokoju na wzburzonym morzu życia.

Przewidziany jest także czas na dzielenie w małych grupach, gdyż wypowiedziane słowo lepiej zapada w serca, staje się jaśniejsze i ubogaca tych, którzy słuchają. Nie zabraknie również czasu na umacnianie więzi, radość i świętowanie, w tym roku w sposób szczególny, gdyż będziemy obchodzić 450 urodziny Karmelitów Bosych (1568-2018).

Przez cztery dni Spotkania będą nas gościć: Karmelitanki Dzieciątka Jezus, Świecki Instytut Elianum, Dom pielgrzyma w Czernej. Ponad 300 łóżek, w pokojach od 2 do 8 osobowych z łazienkami to dodatkowa pomoc, by przeżyć ten czas w skupieniu.

Zapraszamy wszystkich młodych, którzy pragną zmienić coś w swoim życiu, którzy poszukują wąskiej drogi, którzy tęsknią za doświadczeniem żywego Boga. Karmelitańskie Dni Młodych przeznaczone są dla młodzieży w wieku od 17 do 35 lat, ze względu na treści w nich proponowane i rekolekcyjną formę.

Karmelitańskie Dni Młodych to czas intensywnej modlitwy, wspólnoty i doświadczenia prawdy o sobie samym. Są czasem szczególnie intensywnego spotkania z Bogiem. Może dlatego ktoś kiedyś powiedział, że: „w Czernej naprawdę dzieją się cuda”.