Zaproszenie na Spotkanie Rodziny Szkaplerznej 22 lipca 2023

22 lipca 2023

W sercu Kościoła, mojej Matki, będę Miłością

św. Teresa od Dzieciątka Jezus, doktor Kościoła, patronka misji  

Drodzy Siostry i Bracia !

Drodzy Moderatorzy, Animatorzy i Członkowie Bractwa Szkaplerznego

oraz wszyscy członkowie Rodziny Szkaplerznej okryci szatą naszej Matki i  Królowej! 

Pragnę bardzo serdecznie zaprosić Was wszystkich na tegoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Odbędzie się ono w sobotę, 22 lipca, w naszym maryjnym sanktuarium w Czernej k. Krzeszowic. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9, a ich głównym punktem będzie Msza Święta koncelebrowana o godz. 11 pod przewodnictwem przełożonego generalnego naszego Zakonu o. Miguel Marquez Calle OCD.

Będzie to jubileuszowe 25 już doroczne spotkanie wszystkich noszących Szkaplerz Maryi. Warto wrócić w pamięci do naszej wspólnej historii spotkań. W tym roku przypada również inny jubileusz. Dnia 2 stycznia br. rozpoczęliśmy jubileusz 150. rocznicy urodzin świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Przenajświętszego Oblicza, patronki misji i doktora Kościoła, a 29 kwietnia b.r. minęło 100 lat od wyniesienia Jej do chwały ołtarzy. Przeżywając jubileusz św. Teresy, dziękujmy dobremu Bogu, za jej życie, świętość i małą drogę. Prośmy, abyśmy w tym szczególnym czasie doświadczyli łaski duchowej odnowy i głębszego poznania jej małej drogi dziecięctwa duchowego. Jest bowiem jedną z najbardziej rozpoznawalnych i kochanych kobiet w Kościele i w świecie, a UNESCO wpisało św. Teresę z Lisieux na listę osób „dziedzictwa ludzkości”, honorowanych w 2023 r. Gdzie tkwi sekret duszy tej młodej dziewczyny, która zmarła w wieku 24 lat, a która za życia nie była znana prawie nikomu? Odpowiedź znajdujemy w jej Dziejach duszy: „Nareszcie znalazłam moje powołanie, moim powołaniem jest miłość. Tak, znalazłam swoje miejsce w Kościele. W sercu Kościoła, mojej Matki, będę Miłością, w ten sposób będę wszystkim i moje marzenie zostanie spełnione”. Słowa te bierzemy jako hasło naszego spotkania i pogłębimy je poprzez stosowną konferencję. W dalszej części będzie czas na posiłek, odpoczynek, braterskie spotkania, na uroczyste nałożenie szkaplerza św. dla tych, którzy jeszcze go nie przyjęli, ponadto będzie nabożeństwo eucharystyczne z różańcem św. i odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych, zakończone  błogosławieństwem i rozesłaniem (ok. godz. 15.15).

Do dyspozycji pielgrzymów obok sanktuarium Matki Bożej stoi Dom Pielgrzyma, z księgarnią, nowoczesnymi multimedialnymi muzeami karmelitańskim i misyjnym, z salami duszpasterskimi, kinową i konferencyjną, restauracją, gdzie można spożyć posiłek, segmentem hotelowym i parkingami. Będzie możliwość skorzystania z posługi kilku kapłanów spowiedników. Nie zabraknie stoisk dodatkowych, wsparcia misji w Afryce, czy naszych klasztorów i wiernych w Ukrainie.  

Zwracam się do Was, Kapłani, Osoby konsekrowane i Wierni świeccy, także do Was, moi Współbracia, dołóżmy wszelkich starań, aby informacja o tym wydarzeniu dotarła do jak najszerszego kręgu wiernych, zorganizujmy lub pomóżmy zorganizować, na ile to możliwe, grupowe i indywidualne pielgrzymki z naszych wspólnot do Czernej. Niech nie zabraknie tego dnia nikogo w sanktuarium czerneńskim, kto nosi Maryjny szkaplerz Karmelu, kto by nie przybył tutaj choćby duchem i sercem, włączając się w jeden wielki hymn uwielbienia. Chcemy za to wszystko jak Maryja śpiewać Bogu Magnificat. Przybywajcie! Matka Boża czeka na nas i zaprasza!

Kraków, 4 czerwca 2023 r.

uroczystość Trójcy Przenajświętszej

o. Tadeusz Florek OCD Prowincjał