ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE

Boże Narodzenie, 2022 r., Czerna

Drodzy Przyjaciele naszego sanktuarium!!!

Za kilka dni w czasie okresu Bożego Narodzenia rozpoczniemy świętowanie Roku Jubileuszowego św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Bo właśnie 2 stycznia 2023 roku minie 150 lat od Jej urodzin, a 29 kwietnia 100 lat od wyniesienia Jej do chwały ołtarzy. Dlatego też chciałbym rozpocząć od słów, jak Ją nazywamy, naszej małej Teresy:

„Pan zlewał na mnie obfite łaski, chociaż na nie nie zasługiwałam. Miałam wprawdzie żywe pragnienie cnoty, ale ileż niedoskonałości mieszało się do moich uczynków! Nadzwyczajna uczuciowość czyniła mnie nieznośną; wszelkie perswazje były daremne, nie mogłam się poprawić z tej brzydkiej wady. (…) Chyba cudu na to potrzeba. Ten cud, tak upragniony, uczynił Pan Jezus w pamiętnym dniu 25-go grudnia 1885 roku.”.

Czas Bożego Narodzenia to taki czas szczególny. Czas w którym Pan Bóg chce nas obdarzać swoimi łaskami. A szczególnie tą łaską nadzwyczajną, wyjątkową i upragnioną – swoją obecnością. Ale czyni to przecież przychodząc do nas w Eucharystii oraz przychodząc do naszych rodzin. W naszej polskiej tradycji przy wigilijnym stole zostawiamy miejsce dla niespodziewanego gościa, a może właśnie dla spodziewanego. To puste miejsce przy stole ma wiele znaczeń, ale ma też znaczenie wpuszczenia Pana Boga do naszego domu, do naszej rodziny. A czas Bożego Narodzenia to przecież czas bardzo rodzinny i bardzo wspólnotowy. Łamiemy się opłatkiem, spotykamy się ze sobą nawzajem, pomimo trudnych obecnie czasów. Spróbujmy stanąć wraz z Maryją i św. Józefem przy Nowonarodzonym Jezusie, by najpierw oddawać Mu chwałę i Go uwielbiać. By Mu dziękować za wszelkie łaski otrzymane przez cały rok i zawierzać nas samych, nasze rodziny i nasze sprawy. Po prostu naszą codzienność.

Drodzy Bracia i Siostry!!!

            Dziękując Wam za wszelką pomoc, duchową i materialną, za wszelką życzliwość, chciałbym zapewnić Was o modlitwie przed Cudownym wizerunkiem Matki Bożej Szkaplerznej oraz u grobu św. Rafała Kalinowskiego. Wszystkie Wasze troski i radości oraz Was samych zanosimy Bogu, abyście nieśli Jego chwałę w waszą codzienność.

            Z modlitwą i kapłańskim błogosławieństwem, w imieniu całej wspólnoty

                                                                                    o. Paweł Hańczak OCD

                                                                       przeor sanktuarium MB Szkaplerznej

                                                                       i kustosz relikwii św. Rafała Kalinowskiego