II Niedziela Wielkiego Postu – 28 II 2021

1. Zachęcamy do adoracji Jezusa Eucharystycznego w kaplicy św. Jana od Krzyża w każdą niedzielę od godz. 7 do 16.

2. Przypominamy, że w związku z decyzjami rządu obowiązuje przestrzeganie zasad sanitarnych: zachowanie dystansu społecznego (2 m), oraz zasłanianie ust i nosa. W naszym sanktuarium mogą przebywać jednocześnie TYLKO 22 osoby – przy czym w kościele 14 osób, w kaplicy św. Rafała – 4 osoby, w kaplicy św. Jana od Krzyża – 2 osoby, oraz w korytarzu – 2 osoby.

3. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami, w najbliższe niedziele – do czasu zniesienia limitów w kościołach, będziemy odprawiać dodatkową Mszę świętą o godzinie 10.

4. Rozpoczęliśmy wielką nowennę przed uroczystością św. Józefa. Zapraszamy w każdą środę na Mszę świętą z kazaniem na godzinę 17. Po Eucharystii będziemy odczytywali prośby i podziękowania składane do świętego Oblubieńca Maryi. Po modlitwach nowenny będzie miało miejsce zasłonięcie obrazu Matki Bożej Szkaplerznej.

5. Właściwemu przeżyciu czasu Wielkiego Postu służą nabożeństwa (za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami):

  • Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym – w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 16;
  • Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 16.30 oraz w niedziele o godz. 15.30.

6. Zachęcamy Was także do praktykowania konkretnych postanowień wielkopostnych oraz do skorzystania z sakramentu spowiedzi świętej. W naszym sanktuarium spowiadamy: od poniedziałku do piątku – od 6.30 do 12 oraz od 15 do 18; w sobotę – od 6.30 do 18; natomiast w niedzielę – od 6.30 do 14 oraz od 16 do 18.

7. Zapraszamy już teraz na rekolekcje wielkopostne, które w naszym sanktuarium będą miały miejsce w dniach od 14 do 16 marca. Głosił je będzie o. Sławomir Chudzik, magister nowicjatu.

8. W naszej restauracji można zamawiać, tak w dni powszednie, jak i w niedziele i święta, obiady na  wynos, również telefonicznie pod numer 505 898 580, ale z osobistym odbiorem w godzinach od 12 do 16.

9. W Liturgii tego tygodnia obchodzimy:

  • 4 marca – święto św. Kazimierza.

10. Z radością informujemy, że 19 marca br. nasz karmelitański kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie przy ul. Rakowickiej zostanie ogłoszony sanktuarium św. Józefa.

11. W lutym bieżącego roku, na wniosek Stowarzyszenia „Communio Crucis” im. św. Edyty Stein, patronki Europy, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski karmelicie bosemu, ojcu Marianowi od Najświętszego Serca Jezusa (Romualdowi Warakomskiemu vel Romanowi Wojniczowi), zasłużonemu pracownikowi Komórki Legalizacyjnej Sztabu Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej, spoczywającemu na naszym cmentarzu w Czernej. Wileńskie Komórki Legalizacji „Gospoda” i „Kuźnia” sporządzały fałszywe dokumenty, ratując w ten sposób ponad 80 tysięcy Polaków zagrożonych więzieniem, zsyłką na Sybir lub śmiercią. Jednym z uratowanych w ten sposób był ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. Faustyny Kowalskiej. Za działalność w strukturach Armii Krajowej o. Marian Warakomski otrzymał od rządu polskiego na uchodźstwie następujące odznaczenia: w 1949 roku Krzyż Walecznych („za męstwo i osobistą odwagę w konspiracji”) oraz Krzyż Zasługi z Mieczami („za postawę wobec wroga i wyróżniającą się służbę w okresie konspiracji”), a w 1973 roku Krzyż Armii Krajowej ustanowiony „dla upamiętnienia wysiłku żołnierza Polski Podziemnej w latach 1939-1945”.