Niedziela Palmowa – 14 IV 2019

1. Dzisiejszą Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Po Mszy św. o godz. 11.00 zapraszamy dzieci do konkursu z nagrodami na najpiękniejszą, własnoręcznie wykonaną palmę.

2. Rada Rodziców przy Szkole podstawowej w Czernej zaprasza dzisiaj na kiermasz wielkanocny. Dochód będzie przeznaczony na potrzeby uczniów.

3. Dzisiaj po południu o godz. 15.30 zapraszamy na Drogę Krzyżową, a o godz. 16.00 zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żali. Wszystkim składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego, złożone podczas nabożeństwa Gorzkich Żali w ubiegłym tygodniu. Ofiary będą zbierane jeszcze dzisiaj podczas nabożeństwa.

4. Zapraszamy dzisiaj na Misterium Pasyjne, które przedstawią rodzice dzieci szkolnych z Czernej. Spektakl odbędzie się o godz. 14.00 i o godz. 18.00.

5. We środę 17 IV zapraszamy młodzież na Drogę Krzyżową na wzgórzu na godz. 17.30.

6. Sakrament pokuty i pojednania w Wielkim tygodniu jest sprawowany od poniedziałku do środy od godz. 6.30 do 17.30. W czasie Triduum Paschalnego spowiedź od godz. 6.30 do 17.30 bez przerwy. W Wielką Sobotę – spowiedź do 16.30. Podczas ceremonii wieczornych spowiedzi nie będzie.

7. Organizujemy dwudniowa pielgrzymkę w dniach 15/16 czerwca do sanktuarium w Gietrzwałdzie. W programie Świątynia Opatrzności Bożej i Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, Gietrzwałd, św. Lipka, Wilczy Szaniec w Gierłoży, zamek w Szczytnie. Nocleg w ośrodku nad jeziorem Dadaj. Koszt pielgrzymki: nocleg i przejazd – 220 zł. Zapisy na furcie klasztornej. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania

8. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemieniał, czynił lepszymi. Porządek liturgii tych dni jest następujący:

  • Wielki Czwartek: Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa, rozpocznie się o godzinie 18.00. Adoracja Najśw. Sakramentu w „Ciemnicy” będzie trwała do godziny 22.00.
  • W Wielki Piątek – będziemy przeżywać misterium męki i śmierci Pana. Zachowujemy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta). Post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Zapraszamy o godzinie 7.00 rano na modlitwy Ciemnej Jutrzni; w Godzinie Miłosierdzia o 15.00 – odprawimy Drogę Krzyżową na wzgórzu. Liturgia Wielkiego Piątku Męki Pańskiej rozpocznie się w kościele o godz. 18.00. Adoracja Jezusa w grobie będzie trwała całą noc. Także w ten dzień rozpoczyna się 9–cio dniowa nowenna przed uroczystością Bożego Miłosierdzia.
  • Wielka Sobota – jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu przy grobie Pańskim. To dzień ciszy i zadumy nad śmiercią Chrystusa. Ciemną Jutrznię rozpoczniemy o godzinie 7.00 rano. Błogosławieństwo pokarmów będzie odbywało się od 9.00 do 16.00. Tradycyjnie zachowajmy w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  • Wieczorną WIGILIĘ PASCHALNĄ rozpoczniemy w sobotę o godz. 19.00. Niech nikogo nie zabraknie na tej najważniejszej i najbogatszej w ciągu roku liturgii Kościoła. Prosimy przynieść ze sobą świece, aby czynnie uczestniczyć w liturgii światła i odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych.
  • Procesja rezurekcyjna będzie odprawiona w Niedzielę Wielkanocną, o godz. 6.00 rano. Zapraszamy do udziału: dzieci sypiące kwiaty, ministrantów, osoby do feretronów i baldachimu, straż pożarną z orkiestrą oraz wszystkie wspólnoty i wiernych. Po procesji rezurekcyjnej będzie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich Przyjaciół i Dobroczyńców naszego klasztoru i Sanktuarium. Nie będzie w tym dniu Mszy św. o godz. 7.00.
  • W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. wg porządku niedzielnego.