Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej na „polskiej górze Karmel”

W sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa (Krzeszowic) podczas odpustowej uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel, zwanej Matką Bożą Szkaplerzną, głównej patronki Zakonu Karmelitańskiego, Mszy św. przewodniczył i słowo wygłosił bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Czerna stała się dziś kościołem stacyjnym Roku Jubileuszowego Archidiecezji Krakowskiej.

W homilii ks. biskup, nawiązując do czytań, ukazał najpierw Karmel jako nie tylko górę ale jako duchowy szczyt i symbol duchowej drogi prowadzącej do Boga przez spotkanie z Maryją. Prorok Eliasz modlący się o deszcz po latach suszy jest dla nas wzorem zawierzenia i wytrwałości w modlitwie. „Ile w nas jest tej postawy Eliasza, który ufa?”- pytał biskup.  Maryja jest jak oczekiwany obłok, który jest jej figurą. Przynosi światu po suszy grzechu Zbawiciela. Z „fiat” Maryi zrodził się Kościół. Szkaplerz jest habitem, płaszczem matczynej miłości Maryi i potrzeba go nosić w sercu, by żyć duchem Karmelu. Dzisiaj dziękujemy Maryi za Jej matczyną czułość i chcemy odkrywać głębię duchowości szkaplerznej, „prawdziwą szkołę Maryi” (św. Jan Paweł II). Pragniemy uczyć się Jezusa od Maryi, która jest najlepszą nauczycielką i nikt tak nie zna Go jak Maryja. Szkaplerz i różaniec uzupełniają się, tak jak było dawne powiedzenie staropolskie „szkaplerz noś, na różańcu proś”.  Rok jubileuszowy i pobożność szkaplerzna mają wspólny wątek: mówią o Bożym darze i ludzkim doświadczeniu nadziei na spełnienie Bożych obietnic.

Biskup stawiał też pytania. Jaki jest styl życia Maryi ?  Czy potrafimy jak Ona stać pod Krzyżem ? Czy umiemy Maryję wziąć do siebie? Maryja jest pierwszą uczennicą Jezusa w słuchaniu słowa i ofiarowaniu życia. Mamy szczerze codziennie uczyć się na nowo „fiat”, „Ojcze, bądź wola Twoja”, a nosząc szkaplerz, mamy być wytrwali jak Eliasz, być czystego serca, jak podawał dziś psalmista, brać się codziennie do życia i pociągnąć innych w swoim świadectwie życia, jak pociągnęła nas Maryja.

Góra Karmel nie kończy się w Czernej, ale ma być w naszym sercu. Mamy wołać do Boga: „Oto ja, poślij mnie” – dodał ks. biskup.       

Na uroczystość przybyły setki pielgrzymów, ok. 20 kapłanów, a ok. 100 osób przyjęło po raz pierwszy Maryjny szkaplerz Karmelu. Po Eucharystii i procesji nastąpiło odśpiewanie Boże coś Polskę w intencji Ojczyzny. Powitania i podziękowania dokonał gospodarz – przeor i kustosz sanktuarium o. Kazimierz Franczak OCD, który przypomniał, że ks. bp Chrząszcz pierwsze kroki w posłudze biskupiej stawiał w Czernej, przygotowując się przez rekolekcje do tej posługi. Hasłem lipcowych obchodów są słowa „Maryjo, Tyś naszą nadzieją”.

W sobotę 19 lipca odbędzie się jeszcze liczniejsza uroczystość – 27 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej, tj. wszystkich noszących karmelitański szkaplerz maryjny i pragnących go przyjąć. Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczyć będzie ks. bp Artur Ważny, ordynariusz sosnowiecki. Uroczystość ta gromadzi kilka tysięcy wiernych.     Serdecznie zapraszamy.

WT

Pełny reportaż z homilią bpa Chrząszcza na stronach Archidiecezji Krakowskiej

https://diecezja.pl/aktualnosci/bp-robert-chrzaszcz-podczas-dnia-jubileuszowego-w-czernej-szkaplerz-to-habit-maryi-to-plaszcz-jej-matczynej-milosci/?fbclid=IwY2xjawLlhEtleHRuA2FlbQIxMQABHjx0JbC6QnBdp9cuiOEC2ouz8R4MVIZGnTuqfZpcPXNwtMTUMsqEHWEP4U3y_aem_idWZvrwR99QpiPnYH8KnWw

Fotogaleria

Odpust i Dzień Jubileuszowy w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej 16.07.2025 r.