Garść wieści z naszego nowicjatu w Czernej

Obecnie jesteśmy w połowie Wielkiego Postu i coraz bardziej oczekujemy Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niedziela „Laetare”, niedziela radości, także nam o tym przypomina.

Wśród braci nowicjuszy – podobnie jak we wspólnocie stałej – aby przygotować się do tego czasu podjęliśmy wspólnotowe postanowienie wielkopostne. Oprócz tego każdy z nas – nowicjuszy, powziął dwa dodatkowe zobowiązania – jedno zewnętrzne, a drugie wewnętrzne. Mają one przygotować nas do właściwego przeżycia najważniejszych Świat w roku liturgicznym i uporządkować nasze życie.

„Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie” (Mt 3,2) woła św. Jan Chrzciciel. Nawrócić się, oznacza zmienić myślenie. Zatem staramy się dostrzec ten sposób pojmowania pewnych rzeczy, który nie jest Boży, a który wkradł się w nasze myślenie. To wszystko po to, by jak mówi św. Paweł Apostoł w swoim liście, przemienić się „(…)  przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe (Rz 12,2). Chcemy znaleźć to, co nam nie służy i nie zbliża (lub nawet bezpośrednio oddala) od Boga, by dokonała się w nas wewnętrzna, duchowa przemiana.

Nie da się ukryć, że przeżywanie Wielkiego Postu i – wszystko na to wskazuje – Okresu Wielkanocnego będzie w tym roku inne niż w ubiegłych latach z powodu wirusa, z którym walczy niemal cały świat, szczególnie Europa. Z dnia na dzień słychać o rosnącej liczbie zachorowań. Razem z całą wspólnotą zakonną, codziennie o 20:30 odmawiamy Różaniec przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, prosząc, aby zakończyła się epidemia, aby zmarli dostąpili życia wiecznego oraz o uzdrowienie wszystkich zarażonych, a także o wytrwałość, mądre decyzje dla rządzących i wszystkich zaangażowanych w niesienie pomocy.

19 marca obchodziliśmy uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, tak bardzo czczonemu przez świętą Naszą Matkę Teresę od Jezusa. Przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia od 22 stycznia w trakcie wielkiej, 9-tygodniowej nowenny.

Pozdrawiamy Was serdecznie z Czernej, życzymy wytrwałości na obecny święty czas Wielkiego Postu i zdrowia teraz tak bardzo nam wszystkim potrzebnego.

bracia nowicjusze