PROGRAM REKOLEKCJI W CZERNEJ NA 2024

Drodzy Przyjaciele naszego Domu Rekolekcyjnego w Czernej!

Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polski rok 2024 został ogłoszony Rokiem Błogosławionej Rodziny Ulmów. Już zeszłoroczna beatyfikacja małżeństwa Wiktorii i Stanisława Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbiła się szerokim echem w całym świecie, także wśród niewierzących. Była to pierwsza w dziejach Kościoła beatyfikacja całej rodziny (w tym jednego dziecka jeszcze w łonie matki). Sama zaś rodzina stała się symbolem największej miłości, o której mówi Chrystus. Oddała ona swoje życie, by ratować życie bliźnich (rodziny żydowskiej): Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje daje (J 15, 13).

C. K. Norwid, przedstawiając kiedyś program doskonalenia ludzkości, mówił o konieczności pracy nad „uniepotrzebnieniem” męczeństwa. Co miał na myśli nasz wielki polski wieszcz, używając nieco osobliwego, ale i niebanalnego słowa? Bynajmniej nie to, co myśli pochłonięty doczesnością dzisiejszy człowiek, a mianowicie, że męczeństwo nie ma sensu i nikomu z nas nie jest potrzebne. Norwid mówi coś przeciwnego. Mówi, że męczeństwo to „broń największa, jedyna, ostateczna”. Nie mówi zatem, że jest niepotrzebne. Mówi tylko, że należy stworzyć warunki, by nie trzeba było po ten ostateczny środek sięgać.

Kto i w jaki sposób może je stworzyć zarówno w wielkiej rodzinie ludzkiej, jak w naszych małych rodzinach domowych? O tym właśnie są nasze rekolekcje. Mówią one o miłości. Ale takiej miłości, która jest gotowa na wyznanie własnej biedy, wielkości Boga – na męczeństwo (np. święta rodzina Zelii i Ludwika Martin, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, święci Monika i Augustyn, błogosławieni Ulmowie).

https://rekolekcjeczerna.pl/program/

Zapraszamy!